Silinen Maillerin Exchange Üzerinden de Silinmesi

Merhabalar,

Sizlere bu makalemde kısa ama hayatınızı kolaylaştıracak bir konu anlatacağım. Çalıştığımız şirketlerde Microsoft Exchange Server kullanıyorsak eğer bu ayar sizlerin işinize yarayabilir özellikler sunucusunda yer problemi olan kişiler için bu ayar faydalı.

Yapınızda Exchcange server kullanıyorsanız eğer kullanıcılar kendi Outlooklarından mailleri sildiklerinde silinmiş kutusuna giden mailleri de otomatik silenler olabiliyor veya kendileri silinmiş kutusunda temizlik amaçlı siliyorlar. Bir çok kullanıcı sildikleri mailler lazım olduğu zaman ben bu maili silmedim diyor yada yanlışlıkla sildim dediği zaman bizim bu mailleri geri getirme yollarımızdan biri Exchange serverdan yada yedekten getireceğiz bu işlem kesinlikle yedeklerin yerini almaz.

Öncelikle Exchange sunucumuzun yönetim paneline giriyoruz, “Sunucu ip adresi/ecp”


Bu ekranda Administrator veya Admin yetkisine sahip kullanıcı ile bağlanıyoruz.


Sağ tarafta gördüğümüz klasik menümüzden server sekmesine geliyoruz nedeni ise database işlemleri yapacağımız için.


Daha önceden bahsettiğim gibi database işlemleri yapacağımız için üst menüden database sekmesine tıklıyoruz.


Burada hangi database üzerinde işlem yapılacak ise eğer onu açıyoruz. Bu arada benim 3 tane databse’im var ben hepsi için aynı işlemi yaptım.


Bu ekranda sağdaki menüden limit işlemlerine geliyoruz.


Bizim esas yapacağımız işlem “Keep delected items for (days)” yani kullanıcılar maillerini silinmiş kutusundan maillerini silseler bile sunucu üzerinde kaç gün kalacağını belirtiyorsunuz benim sunucumda alan problemi olduğu için ben “1” gün olarak belirlerdim sizin sunucunuzdaki kapasiteye göre veya sizin maillerinizin önemine göre buradan ayarı değiştire bilirsiniz.

Safa SARICA
safasarica@hotmail.com


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *