Active Directory ve Lync Server 2010 Kurulumu

Öncelikle neler yapacağımızdan bahsedelim sonrasında sizlere resimli anlatıma geçeceğim.

Makine Kurulumu

2 adet server 2012 ve 2 adet de client kuracağız ben Windows 8 kurdum sizler XP, Windows 7 veya Windows 8 kurabilirsiniz elinizde hangi ISO varsa onu kurabilirsiniz client mantığı ise sadece Lync client ile kullanıcıları mesajlaşması için test edeceğiz not olarak sadece bu uygulama için geçerli değil nerede ve ne zaman VMware ile sanal makine kurarsanız kurun kurulum biter bitmez ilk yapmanız gereken VMware Tools kurmak olsun.

1. Server DC-DNS-CA
Özellikler: 1GB Ram 60GB HDD yeterli

2. Server Lync 2010
Özellikler: 1GB Ram 60GB HDD yeterli

ilk olarak

1. Active Directory , Domain (safa.com), DNS kuracağız.

2. Certification Authority (CA)

Server kurulumu tamamlandıktan sonra önce makine ismini değiştirip makinemizi yeniden başlatıyoruz, makinemiz yeniden başladıktan sonra ilk olarak ip ayarlarını yapıyoruz statik ip ayarlıyoruz sonrasında Domain kurmak için Server Manager’ı açıyoruz ve Roles bölümünden Add Roles ‘e tıklıyoruz ve karşımıza çıkan ekran Add Roles Wizard ekranı bu ekranda hiç bir değişiklik yapmadan Next diyelim. Karşımıza gelen ekran ise bizim serverımıza kuracağımız roller bulunmaktadır biz buradan ilk olarak Active Directory Domain Services kuracağız, kurmak için üzerine bir defa tıklıyoruz Add Required Features butonuna tıklayıp seçiyoruz sonrasında.

Karşımıza gelen ekrana Next diyerek ilerlemeye devam ediyoruz sol tarafta menü isimlerini görüyor olacaksını server roles bölümüne gelince makinemize hangi rolü kuracağımızı seçiyoruz Active Directory Domain Services tıkladığımız zaman kurulacak servisleri soruyor onada add features diyeceğiz.


Dedikten sonra rolü kurmak için Install diyerek kuruluma başlıyoruz.Kurulum bittikten sonra close butonuna basarak kurulumu kapatıyoruz.


şimdi rol kurulumunu tamamen bitirdik ve esas işlem olan domain kurmaya başlıyoruz Server Manager ekranında üst kısımda bayrak işareti göreceksiniz bu bayrak işaretine tıkladığını zaman Active Directory Domain Services configuration seçeneğine tıklayarak domain kurmaya başlayacağız.


Karşımıza gelen ekranda sıfırdan domain kuracağımız için olacağı add a new forest diyoruz ve domain ismimizi yazıyoruz buraya dikkat domainler iki parçadan oluşur domain ismi ve uzantısı. “safa.com”


Domain ismini yazdıktan sonra next diyoruz ve burada forest functional level ve domain functional level seçenekleri domaine dahil olacak server versiyonunu soruyor bize ben 2003 yaptım sizde yapabilirsiniz.

DNS otomatik seçili geliyor böylelikle dns de kurmaktan kurtuluyoruz ve DSRM şifresi unutmayacağınız bir şifre olsun domain şifresidir next diyerek devam ediyoruz.


Bir sonraki ekranlar da next diyerek geçiyoruz Install ekranı gelene kadar.


Install dedikten sonra artık kurulum yapılıyor kurulum bittikten sonra bilgisayarımızı yeniden başlatmak isteyecektir sistem makineyi yeniden başlattıktan sonra domain admin olarak oturum açıyoruz.

Şimdi 2. aşama CA kurulumuna başlıyoruz artık.

CA kurmamızın sebebi ise lync server kurarken sertifika oluşturacağız şimdi Server Manager > Add Roles > Active Directory Certificate Services seçilir ve karşımıza gelen ekranda gene bazı servisleri kurmak isteyecek Add features diyerek ekliyoruz ve next diyoruz.


Sol tarafta rolleri görüyorsunuz role services kısmına gelene kadar Next diyoruz ve bu kısımda “Certification Authority Web Enrollment ” seçilir bu kısımda da bazı servisleri kurmak isteyecektir burada da Add Features diyerek ekliyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz sonrasında Install diyerek kuruluma başlıyoruz.


Kurulum tamamlandıktan sonra Configuration ekranı geliyor burada değişim yapmanız gereken az yer var diğer yerleri Next diyerek geçiyoruz.

İlk değiştireceğimiz yer Select Role Services to configure burada ilk 2 seçeneği seçiyoruz.


Sonrasın da Specify the validity period kısmına gelene kadar Next diyoruz bu kısımda bize sorduğu oluşturduğumuz sertifikanın ne kadar süresi olacağı.


Sonrasında Next demeye devam ediyoruz ve son olarak da Configure diyerek sonlandırıyoruz.


şimdi ise powershell’de “
Add-WindowsFeature Web-Server, Web-Static-Content, Web-Default-Doc, Web-Scripting-Tools, Web-Windows-Auth, Web-Asp-Net, Web-Log-Libraries, Web-Http-Tracing, Web-Stat-Compression, Web-Default-Doc, Web-ISAPI-Ext, Web-ISAPI-Filter, Web-Http-Errors, Web-Http-Logging, Web-Net-Ext, Web-Client-Auth, Web-Filtering, Web-Mgmt-Console, Web-Asp-Net45, Web-Net-Ext45, Web-Dyn-Compression, Web-Mgmt-Console ” bu kodu yazıyoruz aşağıdaki gibi bir kod düzgün çalıştıktan sonra silverlight kuracağız.


Evet silverlight kurulumunu tamamladıktan sonra firewall kapatıyoruz aşağıdaki resimden örnek alabilirsiniz.


Firewall kapattıktan sonra Server Manager ekranında ” Configure IE ESC ayarlarını kapatıyoruz.


Şimdi esas zorlanacağımız yere geliyoruz lync 2010 kurulumu gerçekleştireceğiz.

Öncelikle server 2012 kuruyoruz ilk yapmamız gereken olay Vmware tool kuruluyor sonrasında statik ip ayarlaması yapılıyor, makine ismi değiştiriyoruz ve domain ‘e katıp yeniden başlatıyoruz.

Makinemiz açıldığı zaman ilk olarak server manager’ı açıyoruz bu sefer rol değil servis kuracağız Add roles and feastures diyoruz .


Karşımıza çıkan ekranlarda Next diyerek geçiyoruz karşımıza select features ekranı gelene kadar burada Remote Server Administration Tools kuruyoruz bununla birlikte .NET Framework 3.5.1 Features’ de kuracağını belirtir makine yeniden başlayacaktır.


karşımıza çıkan ekranda Add Features diyerek next demeye devam edelim Confirm installation selections ekranını görene kadar bu ekranda Install diyerek devam edelim kurulum bittiğinde makinemiz yeniden başlamamışsa eğer biz yeniden başlatalım.


Makinemiz yeniden başladıktan sonra firewall kapatalım ve Server Manager ekranında ” Configure IE ESC ayarlarını kapatıyoruz.

Powershell’de “
Add-WindowsFeature Web-Server, Web-Static-Content, Web-Default-Doc, Web-Scripting-Tools, Web-Windows-Auth, Web-Asp-Net, Web-Log-Libraries, Web-Http-Tracing, Web-Stat-Compression, Web-Default-Doc, Web-ISAPI-Ext, Web-ISAPI-Filter, Web-Http-Errors, Web-Http-Logging, Web-Net-Ext, Web-Client-Auth, Web-Filtering, Web-Mgmt-Console, Web-Asp-Net45, Web-Net-Ext45, Web-Dyn-Compression, Web-Mgmt-Console ” bu kodu yazıyoruz aşağıdaki gibi bir kod düzgün çalıştıktan sonra silverlight kuracağız.

Silverlight kurulumu tamamlandıktan sonra DC – CA – DNS serverda yaptığımız işlemleri burada da tekrarlıyoruz firewall kapatılacak ve Server Manager ekranında ” Configure IE ESC ” bölümüne girip burada bulunan iki seçeneği de ” Off ” duruma getiriyoruz. Şimdi artık beklenen an geldi artık Lync kurmaya başlayacağız Lync ISO ‘sunu bağlayalım bilgisayarımıza ve setup.exe çalıştıralım bakalım karşımıza nasıl bir ekran gelecek görelim.

İlk olarak ” Prepare Active Directory ” bölümünden kuruluma başlıyoruz.


Burada Lync Server’ın bize bir kolaylığı var. Kurulumları sırası ile yapmamızı sağlamak için yapılacak kurulum bitmeden bir sonraki kurulum ekranına ulaşmamızı engelliyor. her kurulum bittikten sonra düzgün şekilde sonlandırıldı ise yanında ” onay tiki çıkıyor.


Prepare Active Directory bölümüne girdigimizde 3 Step görüyoruz. 1. Step olan ” Prepare Schema ” ile kuruluma başlıyoruz. Burada hata alan olur ise Domain ve Sertifika Servis kurulumlarını kontrol etmeleri gerekiyor.


Step – 2 olan Prepare Current Forest ve Step – 3 olan Prepare Current Domain kurulumlarımızı sırası ile gerçekleştiriyoruz.

Bu kurulumlar bittikden sonra Active Directory Users and Computers’da ” Domain > Users ” bölümünde yer Administrator kullanıcısını ” CsAdministrator ve RTCUniversalServerAdmins ” grubuna üye yapıyoruz.Şimdi 2.aşamaya geçmek için back diyerek ana kurulum ekranına geliyoruz.


Prepare first Standard Edition Server seçeneğine tıklıyoruz ve kurulumu başlatıyoruz bunlar tek stepli kurulumlar olduğu için kısa geçiyorum Prepare first Standard Edition Server kurulumu bittikten sonra.

Install Topology Builder seçeneği tıklanır ve kurulum başarılı bir şekilde kurulur Topology kurulumu bittikten sonra


Lync Server Topology Builder ” tıklanır


“New topology ” seçilir ve topolgy ismi verilir kaydedilir sonraki aşamalar resimleri takip edin .


Kaydettikten sonra Domain ismini soran bir ekran geliyor karşımıza domain ismini giriyoruz ve next diyoruz.


Define the first site dediği bir isim girmemiz gerekiyor safa.com girdim ben sizde domain isminizi girebilirsiniz.


Bir sondaki ekranda ise iletişim bilgileri istiyor bunları giriyorsunuz ve sonraki ekranda yapmanız gereken işlem aşağıdaki resimden bakıp next diyebilirsiniz.Define the Front End pool FQDN seçeneğinde Lync kurulu makinenizin tam ismini yazıyoruz seçeneklerden standart seçiyoruz bizim işimizi görüyor ve next diyerek geçiyoruz.

Karşımıza gelen Select Feastures ekranın da aşağıdaki gibi seçiyoruz ve next diyerek bir sonraki topolgy bitirdiğimiz ekrandır next dedikten sonra sol tarafta kaydettiğimiz topology’i göreceğiz.
bu aşamadan sonra Lync 2010 kurduğumuz makinenin “C:\” disk’inde “share ” adında bir klasör açıyoruz ve everyone kullanıcısına ful yetki veriyoruz.

Şimdi sol tarafta kaydettiğimiz topology görüyoruz ben safa diye kaydettim sizinde kaydettiğiniz isimle çıkıyor.


Kısaca şimdi yapacağımız işlem topology üzerinde sağ tıklayarak properties ekranını açarak kısa bir işlem Call Administartor center setting seçeneğinde Lync kurulu makinemizin FQDN ismini seçerek ok diyerek bu ekranı kapatıyoruz.

Şimdi ise topology üzerinde sağ tıklayıp topology publish diyerek topology publish işlemine başlıyoruz. Topology üzerinde sağ tıklıyoruz ve Topology > publish dediğimiz zaman aşağıdaki ekran karşımıza çıkmaktadır.


Next diyerek geçiyoruz.

Karşımıza gelen ekranda topology seçerek next diyerek geçiyoruz ve publish işlemi başlıyor.

Publish ekranı biraz sürebiliyor işlem de hata veya bir problem olmadıysa eğer aşağıdaki gibi bir ekran karşınıza çıkacaktır.


Şimdi ise ana kurulum ekranına dönüyoruz ve Install or Update Lync Server System tıklıyoruz bu ekranda 5 step çıkacak karşımıza ve tek tek kurulumunu gerçekleştirelim.


Girilen sayfada Step – 1 ” Install Configuration Store ” bölümünün ” Run ” ı çalıştırıyoruz. Açılan pencerede değişiklik yapmadan devam ediyoruz ve yükleme başlıyor bu yüklemede uzun sürebilir

Step – 2 Setup or Remove Lync Server Components bölümünde ” Run ” tıklıyoruz ve kurulumumuz başlıyor. Buradaki kurulumumuzda uzun sürecek.

Step – 3 Sertifika kurulumu yapılacak gene run diyerek çalıştırıyoruz sonrasında request Açılan pencerede bir değişiklik yapmadan ” Name and Security Settings ” ekranına kadar ” Next ” tıklıyoruz. Name and Security Settings ekranında bir Friendly Name yazıyoruz ” Örnegin; Lync2010Cerf ” altındaki ” Mark the certificate’s private key as exportable ” kutucuğunu işaretleyip ” Next ” tıklıyoruz. Organization ve Organization Unit alanlarını kendimiz istediğimiz gibi dolduruyoruz bu ekranda. Sonraki ekran olan Geographical Information sayfasında istediği bilgileri girdik den sonra ” Next ” tıklayıp devam ediyoruz. Gelen ekranı ”Next”tıklayıp geçtik den sonra yeni sayfada ” Configured SIP domains ” alanında domain adımızın yazdığı kutucuğu işaretleyip ” Next ” diyoruz ve kurulum başlayana kadar ”Next” tıklayarak devam ediyoruz kurulum gerçekleştik den sonra gelen ” Online Certificate Request Status ” sayfasında ” View Certificate Details ” tıklayarak sertifikamızın detaylarını görebiliriz, bu ekranda ” Finish ” tıkladık dan sonra yeni bir pencere daha açılacak. Gelen ekranda ” Next ” tıklayarak devam ediyoruz ve bir kurulum daha gerçekleşiyor ” Finish ” tıklayarak bitiriyoruz buradaki işlemimizi. Request yaptığımız ” Certificate Wizard ” ekranını da ” Close ” tıklayıp kapatalım.

Step – 4 ” Start Services ” bölümünde ” Run ” tıklıyoruz gelen ekranda ” Next ” tıkladığımızda kurulum başlıyor. Bitince ” Finish ” tıklıyoruz, Services penceresi açılıyor. Bu pencerede ” Link-Layer Topology Discovery Mapper ” servisini kontrol edip açılmış olan pencerelerimizin hepsini kapatıyoruz.

Şimdi diğer makinemize yani Domain Controller olan makinemize geçip ” Start > Administrative Tools > DNS ” tıklıyoruz.

DNS penceresi açıldı. Şimdi ” Domain > Forward Lookup Zone > DomainName ” e sağ tıklayıp ” New Host ( A or AAAA ) tıklıyoruz ve host kaydı oluşturmaya başlıyoruz. 3 adet host kaydı oluşturacağız. New Host’ a tıkladık dan sonra gelen pencere de sırasıyla


  • admin
  • dialin
  • meet

adı ile IP adreslerine Lync Server 2010 kurduğumuz makinemizin IP adresini vererek 3 adet host oluşturuyoruz. Bu işlemden sonra tekrar DomainName’imize sag tıklayarak ” Other New Records.. ” tıklıyoruz. Gelen pencerede ” Select a resource record type ” alanında ” Service Location ( SRV ) ” seçip ” Create Record ” tıklıyoruz.


Şimdi açılan New Resource Record ekranında;

Service: _sipinternaltls

Protocol: _tcp

Port Number: 5061

Host offering this services: Burada diğer makinemiz yani Lync Server 2010 kurulumu yaptığımız makinemizin Full Computer Name’ini yazıyoruz.


Bu aşamalardan sonra şimdi sıra geldi oluşturduğumuz Domain’e kullanıcıları ekleyip Lync 2010 programımızı test etmeye.

Domain Controller olan makinemizde ” Active Directory Users And Computers ” servisimizi açıyoruz. Burada kullanıcılarımızı yaratırken dikkat etmemiz gereken bir ayrıntı kullanıcıyı oluşturduk dan sonra ” Properties” ine gidip E-mail’ini eklememiz gerekiyor. Lync Server 2010 Control Panel’inde kullanıcılarımızı aktif etmek için E-mail bilgilerini eklemiş olmamız lazım.Kullanıcılarımızı ekledikden sonra Lync Server 2010 kurdugumuz makinemize geçiyoruz.

Burada Control Panel’e ister Internet Explorer’da ” https://admin. ‘DomainName’ ” yazarak, istersek de ” Start > Lync Server 2010 Control Panel ” tıklayarak ulaşabiliriz.


Control Panel’ e giriş yaptık dan sonra sol tarafta bulunan menüde ” Users ” tıklıyoruz, yenilenen ekranda ” Enable users ” tıklıyoruz ve aşağıdaki gibi ekrana dikkat lycn server üzerinde tüm değişiklikleri yapabileceğimiz bir ekran.


Sol tarafta bulunan menü den user kısmına tıklayarak Active Directory de oluşturduğumuz kullanıcıları tanımlayacağız.

User butonuna tıkladıktan sonra Enable diyoruz ve aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi assing users a poot ayarını Lync kurduğunuz server’ı yazıyoruz sonrasında add diyerek Search kısmında kimi ekleyeceksek onun ismini yazmamız yeterli buraya dikkat Active Directory de verdiğimiz isimle aratıyoruz bazı arkadaşlar Türkçe karakter kullanıyor problem yaşamayalım.


buradan kullanıcıları ekledikten sonra Enable diyerek bir önceki ekrana döneceğiz burada ki fark kullanıcılar kısmında eklediğimiz kullanıcıları görüyoruz. aşağıdaki resimde görüldüğü gibi.


Kullanıcıları ekledikten sonra 2 adet client makine oluşturuyoruz ve client makineleri Domain ‘e dahil edip açtığımız kullanıcılar ile oturum açıyoruz. Oturum açarken isterseniz ilk olarak domain admin olarak açın ve o makinede hangi kullanıcı ile oturum açacaksanız Local user and Group bölümünden administrator grubuna o kullanıcı ekleyin bir program kurarken falan problem yaratmasın. oturumumuzu açtıktan sonra lync client kurmaya başlıyoruz.
kurulumlar bittikten sonra Find a contact ekranından kullanıcıyı aratıp listemize ekliyoruz sonrasında ben test amaçlı yazılar yolladım ve yazılarım iletildi.

Lync 2010 başarılı bir şekilde kuruldu ve test edildi bir sonraki makalemde 2013 upgrade olacaktır.

Görüşmek dileğiyle.

Safa SARICA
safasarica@hotmail.comLeave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *